Все про третю хвилю часткової мобілізації

22 липня, Верховна Рада України ухвалила закон про затвердження указу президента України Петра Порошенка "Про часткову мобілізацію".

На підтримку відповідного законопроекту проголосували 232 народних депутати.

Згідно з документом, часткова мобілізація проводиться протягом 45 днів з дня набрання указом чинності на території всіх регіонів України, крім Автономної Республіки Крим і Севастополя.

"Заклик військовозобов'язаних, резервістів і постачання транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву", - зазначено в тексті указу.

На місцеві органи влади покладаються зобов'язання щодо оповіщення громадян про мобілізацію та надання будівель і споруд відповідно до мобілізаційних планів.

Як наголошується в тексті указу, необхідність ухвалення рішення про часткову мобілізацію обумовлена "поширенням проявів тероризму на території України, який призводить до загибелі мирного населення, військовослужбовців та працівників військових формувань та правоохоронних органів України у східних регіонах держави, концентрацією угруповань військ зі значним наступальним потенціалом на території РФ поблизу державного кордону України, загрозою нападу, небезпекою державної незалежності України, з метою забезпечення оборони держави, на підставі пропозиції РНБО, відповідно до пп.1, 17, 20 ч.1 ст.106 Конституції України".

Указ набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України.

Згідно з проектом внесеного до Верховної Ради закону, він набирає чинності з дня його опублікування.

Чітко всі параметри мобілізації може визначити тільки президент Порошенко

Текст указу "Про часткову мобілізацію"

Згідно з Указом, "мобілізація проводиться на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Мобілізація проводиться протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Призов військовозобов'язаних, резервістів та постачання транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву".

Указом визначено, що "місцеві органи виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності організовують та забезпечують в установленому порядку:

1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

2) виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів".

Указом передбачено "Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України забезпечити інформування членів сімей військовослужбовців і працівників військових формувань, правоохоронних органів України, які виконують завдання в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, з питань проходження ними служби, вжити заходів щодо унеможливлення розголошення інформації з обмеженим доступом.

Кабінету міністрів України забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням часткової мобілізації".

Крім того, Рада збільшила вік військовозобов'язаних, які перебувають у запасі.

Закон збільшує вік військовозобов'язаних, які перебувають у запасі другого розряду та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, а також молодшого та старшого офіцерського складу - до 60 років, вищого офіцерського складу - до 65 років.

Законопроект зареєстровано за №4320а.

Як відбувається мобілізація, кого покличуть до військкоматів

Призов служити Батьківщині зазвичай надсилають поштою, однак нині будуть додзвонюватися телефоном. Є багато й таких патріотів, які приходять до військкомату самостійно, без всяких повісток і дзвінків.

У військкоматах кажуть, що телефонують переважно офіцерам запасу і тим, хто буде забезпечувати збір - складати списки, шукати контакти призовників тощо.

В іншому все як зазвичай під час призову: повістка (дзвінок) - явка - інструктаж - розподіл у частину.

У період, який у Законі України "Про мобілізацію" називається "особливим" або "воєнним", всі державні підприємства повинні працювати на потреби оборони країни, мобілізація торкнеться не лише громадян, а й заводи, фабрики, органи влади. Всі вони будуть переведені на обслуговування армії. Приміром, фабрики з пошиття одягу почнуть шити форму, автозаводи будуть перепрофільовані для випуску військової техніки.

Можуть залучити до виконання військових замовлень і приватні підприємства. Тоді держава даватиме військові замовлення, при цьому оплачуючи їх. До слова, перед Першою світовою війною саме на цьому ґрунтувалося небувале економічне зростання, тоді всі підприємства постійно мали замовлення і отримували за це гроші, а робітники постійно мали роботу.

До речі, на сигаретних фабриках у разі війни (потрібно лише незначне переобладнання) можна випускати патрони. Діаметр стандартної сигарети і патрона для автомата один - 7,62 мм.

Кого візьмуть в армію в разі загальної мобілізації

Загалом, згідно законодавства, мобілізація стосується військовозобов'язаних запасу у віці від 18 років до граничного віку перебування в запасі першого або другого розряду.

Тим паче, сьогоді Рада також збільшила граничний вік військовозобов'язаних у запасі.

Тобто тепер військовозобов'язані - це чоловіки від 18 до 60 років (рядовий і сержантський склад) або до 55-65 років (офіцерський склад, вік залежить від звання), придатні до військової служби. 

Але ще під час перших двох мобілізаційних кампаній в ЗМІ з'явилася інформація, що мобілізація може пройти в чотири хвилі. 

Перша хвиля: добровольці - до 45 років; офіцери і сержанти запасу затребуваних військових спеціальностей (зв'язківці, ракетники, артилеристи, розвідники) - до 45 років; рядові запасу з досвідом армійської служби - до 40 років. 

Друга хвиля: офіцери і сержанти запасу всіх військових спеціальностей - до 45 років; рядовий склад в запасі всіх військових спеціальностей - до 40 років; вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей - до 60 років.

Третя хвиля: призовники; жінки - військовозобов'язані (польові лікарі, технічні фахівці і так далі) - до 50 років; тих, хто не проходив військову службу, але не має "білого квитка". 

Четверта хвиля: загальна мобілізація - на фронт ідуть усі, хто здатний тримати зброю в руках або підносити патрони. 

Але така шкала досить умовна і, за інформацією військових експертів і журналістів, теперішня третя мобілізація, більше відповідає другому пункту цієї градації. І тепер потрібно враховувати збільшений сьогодні Радою граничний вік військовозобов'язаних у запасі

Тобто, можливо, призиватися будуть переважно "військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу" - до 60 років; "особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком" - 45-60 років; і "вищий офіцерський склад" - до 65 років.

За словами Парубія, набираються ті люди, які пройшли вишкіл в ЗС України, люди які мають досвід ведення служби, офіцери у відставці. Набираються виключно на ті спеціальності, які необхідні для тої чи іншої частини.

"Часткова мобілізація передбачає проведення хоча б часткової ротації сил АТО, бо є деякі частини, які знаходяться в зоні АТО з почату бойових дій, кілька місяців. Це складно і морально і психічно", - зазначив він.

Також секретар РНБО підкресли, що саме третя «хвиля» мобілізації дозволить виснаженим учасникам АТО отримати перепочинок за рахунок ротації сил.

За його словами, третя хвиля часткової мобілізації дозволить привести додатково в бойовий стан 15 бойових частин і 44 частини бойового забезпечення.

Хто не підлягає призову в Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" прописано чітко, це:

- військовослужбовці, заброньовані органами державної влади на період мобілізації;

- визнані тимчасово непридатними для військової служби за станом здоров'я на строк до шести місяців;

- чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ятеро і більше дітей до 16 років;

- жінки, на утриманні яких перебувають діти до 16 років;

- зайняті постійним доглядом за якою особою, якщо більше ніхто не може забезпечити догляд;

- народні депутати.

Підприємства можуть "забронювати" особливо важливих співробітників призовного віку, щоб вони працювали в тилу на потреби оборони, якщо в цьому є необхідність. Не підуть також і ті, хто працюють в органах влади. Можуть звільнити від служби батька, у якого п’ятеро неповнолітніх дітей. Також звільняють і за станом здоров’я, це встановлюється на комісії.

Жінки підчас мобілізації

Жінок набирати на передову не будуть. Але ті представниці прекрасної статі, які мають близькі до військових спеціалізації (телефоністки, оператори ПК), теж можуть потрапити на службу в армії, на роботу при штабі. Також можуть взяти жінку, яка прийде проситися добровільно, тут потрібно тільки пройти комісію, багатьох беруть у медсестри.

Також для мобілізованих громадян відповідно законодавства передбачається надання соціальних гарантій на період проходження ними військової служби:

- їм виплачується грошове забезпечення в повному обсязі, з урахуванням всіх надбавок і премій, на рівні військовослужбовців контрактної служби;

- на них поширюється весь комплекс гарантій соціального та правового захисту, встановлених законодавством для військовослужбовців;

- за ними зберігається місце роботи, посада, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності (при одночасному отриманні грошового забезпечення в якості військовослужбовців).

- їм нараховується одноразова грошова допомога, яка буде виплачуватися в день демобілізації;

- зберігається право на підприємницьку діяльність для приватних підприємців;

- продовжується виплата пенсій пенсіонерам, у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, на особливий період на час такої служби.

 

Джерело http://svitua.org/

0

Коментарі

Коментарі відсутні
Додавання комментарів доступно лише зареєстрованим користувачам
Інформація
  • Опублікував: Романенко Ярослав
  • Опубліковано 19.08.2014 15:32
  • Перегляди: 496

Теги